Badania termowizyjne maszyn – precyzyjna diagnoza usterek


Badania termowizyjne maszyn umożliwiają okresową diagnostykę maszyn, pozwalając wykryć ewentualne usterki, których zaniedbanie może doprowadzić do poważnych w skutkach awarii. Niespodziewana awaria urządzenia może wiązać się nie tylko ze sporymi kosztami, spowodowanymi niezdolnością maszyny do pracy, ale także bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu pracowników, pracujących przy obsłudze maszyny.
Żeby uniknąć przykrych niespodzianek, warto raz na jakiś czas przeprowadzić badanie termowizyjne maszyn. To pozwoli nam zaoszczędzić spore nakłady finansowe, które musielibyśmy ponieść w związku z przestojem w pracy uszkodzonej maszyny lub przeznaczyć na jej naprawę. Mając do dyspozycji kamerę termowizyjną o odpowiednich parametrach, jesteśmy w stanie wykryć nawet drobne zaburzenia temperaturowe, które oznaczają, że urządzenie działa nieprawidłowo.
Badania kamerą termowizyjną są nieocenione zwłaszcza w tych gałęziach przemysłu, gdzie temperatura decyduje o bezpieczeństwie zatrudnionych do pracy osób, jakości wyrobu oraz prawidłowości całego procesu produkcyjnego – do takiej branży należy na przykład przemysł szklarski czy rafineryjny.
Dzięki badaniu termowizyjnemu, jesteśmy w stanie bezkontaktowo znaleźć takie miejsca, których zbyt wysoka temperatura oznacza występowanie usterki. Do dobrych praktyk przy badaniach kamerą termowizyjną należy przeprowadzanie regularnych kontroli maszyn i porównywanie ich obecnego obrazu termicznego z obrazem wzorcowym, który zarejestrowaliśmy podczas prawidłowego funkcjonowania maszyny.
Dzięki dużej precyzji przy wskazywaniu miejsca przegrzania, kamera termowizyjna umożliwia sprawne serwisowanie maszyny. Badania termowizyjne mają szerokie zastosowanie w wielu różnych branżach, a ich popularność wciąż rośnie. Nic dziwnego – wysoka skuteczność i precyzja to cechy charakterystyczne tej metody wykrywania awarii w różnego rodzaju urządzeniach. Nieprzerwana ciągłość pracy maszyn jest w przemyśle niezwykle istotna, a każdy nieplanowany przestój generuje spore straty dla firmy, dlatego tak ważne jest, by im zapobiegać.

Szczegóły: term-os.pl