Sposoby na zwalczenie lęku przed dentystą


Po wielu tygodniach szukania różnych wymówek w końcu zdecydowałeś się na leczenie zębów. Jesteś już nawet umówiony do gabinetu, ale wraz ze zbliżającym się terminem wizyty twój strach coraz bardziej narasta i obawiasz się, że doprowadzi on do tego, iż uciekniesz z fotela stomatologicznego bądź w ogóle się na nim nie pojawisz. Taki lęk pojawia się u wielu osób, dlatego nie jesteś wyjątkiem. A jako że jest on dobrze rozpoznanym schorzeniem, psycholodzy i terapeuci wynaleźli na niego wiele metod, które musisz jedynie zastosować.

Polecamy: stomatolog i implanty zębów Wola.

Pierwsza metoda polega na umawianiu się na poranne godziny, czyli na te przed południem. Dlaczego? Bo w przypadku stresujących sytuacji najgorsze bywa oczekiwanie. Jeżeli umówisz się do dentysty na godzinę ósmą wieczorem, najprawdopodobniej przez cały dzień będziesz się tylko nakręcać, myśląc bez przerwy o tym, co cię tam czeka. Nim minie godzina dziewiętnasta, ty już będziesz kłębkiem nerwów, przez co koniec końców zaczniesz rozważać opcję odwołania wizyty. Najlepiej by więc było, gdyby dentysta przyjął się z samego rana. Dzięki temu od razu po wstaniu z łóżka i ogólnym doprowadzeniu się do porządku będziesz mógł pojechać do gabinetu i nie będziesz mieć czasu na to, by porządnie się zestresować i nakręcić.

Drugi sposób polega na pozytywnym myśleniu. Zapewne wyda ci się to głupie, ale takie pozytywne nastrajanie się ma ogromną moc działania. Skup się najpierw na tym, co zyskasz, gdy już pójdziesz do gabinetu i odbędziesz zaplanowaną wizytę. Stomatologia ma ci przecież pomóc. To dzięki niej wyleczysz zęby, pozbędziesz się różnych defektów i ubytków, by następnie móc odsłonić przed wszystkimi wspaniały uśmiech i stworzyć z niego swój największy atut. Możesz też sprawić sobie jakiś prezent po zakończonym leczeniu zęba. Zakup wymarzonej rzeczy na pewno zmotywuje cię do pójścia do dentysty.

Zobacz także jak leczy zęby protetyka stomatologiczna Poznań.